Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić aby odzyskać .

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić aby odzyskać .

2 maja, 2020 0 przez Doradca Inwestycyjny

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź co zrobić aby odzyskać . Odzyskanie pieniędzy przelanych na złe konto będzie oczywistsze. W dniu 27 kwietnia 2018 r. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o o pomocach płatniczych, której przeznaczeniem jest ułatwienie klientom odzyskania pieniędzy. Jak odzyskać pieniądze wg nowych przepisów?

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź co zrobić aby odzyskać .

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocach płatniczych. Dzięki zmianie znikną problemy z odzyskaniem pieniędzy, które klient omyłkowo przelał na złe konto. Projekt zaistniał w efekcie współpracy Prezydenta RP i Rzecznika Finansowego, z poparciem pozostałych członków Zespołu Analiz Systemowych.

Zobacz również:

Co zrobić jeśli bank odrzucił reklamację?
– Nowe przepisy przyjęte stały w Urzędzie jednomyślnie, co mówi o tym, że to przyczyna ponad planami i znacznie potrzebna społeczeństwu – mówił Prezydent Andrzej Duda, w trakcie uroczystości podpisania ustawy w dniu 27 kwietnia 2018 r.

W Sejmie za przyjęciem ustawy głosowało 436 posłów, w Senacie za przyjęciem ustawy głosowali wszyscy Senatorowie – 79, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Nowe ustawy zaczną obowiązywać w ciągu 3 miesięcy po publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw.

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Pomyłka może zdarzyć się każdemu
– Z apeli do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na złe konto, był źródłem poważnych problemów. W skrajnych wypadkach klienci tracili w niniejszy rodzaj pieniądze, gdyż nie było procesu zmuszającego klienta do zwrotu środków. Dzięki tej wymianie w grupie przypadków dostaniemy je nawet w rozwoju kilku dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

W działalności pomyłka we określeniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta osobistego klienci (o co szczególnie łatwo przy dużych przelewach wytwarzanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta albo nawet wykonały przelew na konto podane np. w artykułach informacyjnych. Do ostatniej pory, nie było jednoznacznej i jednolitej procedury odzyskiwania takich zabiegów. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych klientowi, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Jak odzyskać pieniądze?

Po zmianach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na niskie konto będzie wymieniał swój bank lub SKOK o tym fakcie. Obecny będzie posiadał 3 dni na poinformowanie klienci o braku i konwencjach braku zwrotu sposobów w ciągu 30 dni.

– Zwrot zabiegów będzie filmowany na dodatkowy rachunek techniczny, co daje pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, partner w ciągu 1 dnia codziennego będzie oddawał je na konto klienta. Jeśli w transakcję zaangażowanych istniałoby dwóch dostawców termin wydłuży się do kilku dni roboczych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w ciągu 30 dni, bank lub Krok będzie przymuszony do dania płatnikowi danych użytkownikowi.

– Zapewni to silne dochodzenie prawa na linii sądowej. Podstawę prawną tworzyć będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy roszczenie płatnika jest zasadne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W działalności oznacza to, że odbiorca omyłkowego przelewu, jaki nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do tego wyrokiem sądu i weźmie i koszty powiązane z procesem.

Rola Zespołu Analiz Systemowych
Powodem do przygotowania proponowanych kolei stanowiły przedmioty zgłaszane przez nabywców do Rzecznika Finansowego. Zostały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wybrany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w obiektu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, które stanowiły problemem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Porady Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub wezwanych do współpracy w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki