Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez Doradca Inwestycyjny

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najpodobniejszy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Unii Europejskiej, Donald Trump przegra wspólnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bycie się… wygranym w sprawie zielonej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to doświadczenia, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak pokazują autorzy raportu, jest wtedy „etap mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są toż jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wykonania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najistotniejszym zysku – szokujące dla świata – to te prawie spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem nadrzędnym będzie dokładna zmiana status quo. Rok bieżący zapewne stanowić niczym wielkie wahadło, wydobywające się w celu przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki monetarnej i finansowej, a także – co równie istotne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki oznaczałoby to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego chodzeniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do budowania polityki potrafiło to świadczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich funkcję w dziale kosztów powiązanych z infrastrukturą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w sprawie zielonej oraz czarnej sile
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stopniach Zjednoczonych w kontrakcie z brakiem zwrotu z lokat w tym rynku, skorzystają z możliwości i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w naszych krajach. Zbiegnie się obecne w okresie z kolejną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie wtedy zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich funkcji i osiąganie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na ogromniejsze wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji pokaże się to dużym zwycięstwem nie ale dla Rosnieftu, a zarówno dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. składał się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Także w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na wynik za wielkiego szumu medialnego i słabych zwrotów z lokat. Jednakże w skalę kolejnych słów w dziale polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na pojazdach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jako największy na świecie dostawca wykorzystywanego w samochodach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego same z najlepszych wyników na zbytach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom i wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost cen tego metalu.

Po drugie, Rosja wykorzysta na odstąpieniu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w duzi rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na ograniczenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w wyniku zwiększonego popytu oraz większych stawek oraz również gdy w sukcesu Rosnieftu ceny jego historii wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) znacznie w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z momentu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie wyłącznie w Stopniach Zjednoczonych, jednak również na wszelkim świecie wprowadzono na targ biliony USD w kwestie kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz większych wpływów, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z przyczyny na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w niskich rejonach skali, a ubytki w Stopniach Zjednoczonych są piękne i zawsze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w środek przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w okazji na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś dziwnego: płace a wartości zaczną gwałtownie być w skalę, jak czynniki będą przenikać do gospodarki, gdy na ironię z początku niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w efekcie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmian koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie tylko przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jak w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na pokłady (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z odpowiednim kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z ważnym otoczeniem gospodarczym i finansowym, przedstawiającym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co też dużo obniży stopę zwrotu z funduszu własnego banków – oraz konkurencją ze perspektywy przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup także na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej mówiąca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy okres może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia tworzeń oraz zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę ekonomiczną i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w małym czasie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do niczego, oraz do końca roku nawet nieco powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z starej recesji kredytowej. Od tego terminu na sektor ten wpływały negatywnie dwie duże roli. Pierwszą z nich istniał rozwój produkcji gazu z łupków w Stopniach Zjednoczonych i mocne postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała znaczenie istna amerykańska rewolucja w charakterze produkcji ropy z łupków, w efektu której Stany Zjednoczone były się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą grupą był będący kapitał delikatny i gminny stojący za walką ze zmianami klimatycznymi, powodujący istotny wzrost popytu na energię odnawialną. W wyniku niższych wartości oraz zapobiegania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie znalezienie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie pokaże się wygrany – oraz będzie wtedy równocześnie sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niebezpieczną reklamą była informacja rządu Republiki Południowej Afryki pod efekt ostatniego roku, iż w kontrakcie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z faktami spółki energetycznej ESKOM i utrzymania dostaw ruchu w wszelkim świecie przyszłoroczny budżet wzrośnie do najszerszego stopnia z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co czyni zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w ruchu ostatnich paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w współczesnym czasie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM że stanowić obecną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni zapomnieć chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie istnieje w stanie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą też a zagraniczne gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą znacznie zróżnicowane z lat. RPA idzie w celu bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we wszelkich

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i wykona wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w skalę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dojdą do zrozumienia w historii co chwila tymczasowego zawieszenia broni w tekście taryf celnych, polityki monetarnej i kupna produktów rolnych.

Ale obecnie na startu 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a zarazem nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego administracja w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej myśli amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Stopniach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „sprawiedliwego i wolnego handlu”.

System ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie danej w wysokości 25 proc. na wszelkie przychody brutto na targu amerykańskim tworzone z prac zagranicznej. Wywoła to wspaniałe protesty ze perspektywy partnerów handlowych, bo będą więc w sprawie stare taryfy w obecnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przekazać swoją produkcję do Poziomów Zjednoczonych w planie uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i sprawna zmiana stanowiska w skalę działań na rzecz lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, prowadząc do wdrożenia istotnego bodźca finansowego i stałego umocnienia SEK. Jak powszechnie traktowało toż znaczenie w sukcesu szwedzkiej polityki, podobnie gdy na startu lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za dużo w nowoczesnym opodatkowaniu, prowadząc do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji przybyła do celu, w jakim społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje zdrową i zawsze rosnącą grupę ludzi, którzy kwestionują tę formę, tym tymże wybierając ich z całej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej ról, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy a ich idee były jedyne: otwartość i równość dla ludzi oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt dużo posunięte działanie może przytłaczać, oraz każde rodzaje pragną istnieć modyfikowalne w sukcesu zmiany okoliczności, by mogły bardzo funkcjonować. Inne kraje nordyckie będą opowiadać o „warunkach istniejących w Szwecji” jako o zagrożeniu, oraz nie jako o modelu najlepszych praktyk. Szwecja znajdzie się w recesji, oraz ze powodu na bliski status małej, otwartej gospodarki, będzie wysoce wrażliwa na pełne spowolnienie. To poczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy i finansowego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Stopniach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Domem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z sektora opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, podobnie jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest tradycyjny i biały, czyli należy do szkoły demograficznej, która przechodzi w klasach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem osoby w wieku 20-40 lat, które są dużo dużo elastyczne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stopniach Zjednoczonych, w coraz znaczniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a także obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump duzi funkcję piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi układają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z zamożniejszych przedmieść, kiedy i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do pewnego okresu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w sprawie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry idą z UE
Węgry od momentu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły duże sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo daje się żyć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, powołując się na podawane przez Węgry – oraz w treści premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i rodzin idących na kwestię praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że region tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją sztukę przed masową imigracją.

To niezwykłe do życia status quo, a obie strony będą brały trudności z dołączeniem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie powoli procedowana w planie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co czyni poważną zmianę retoryki, która zbiega się w okresie z transferami z UE, ale zaniknie w ruchu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na cenie, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą więcej dochodzić swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i wykona spadek cenie dolara o 30 proc. w układzie do dobra. Aby stawić czoła powiększającej się rywalizacji handlowej i chęciom powiązanym z żyjącymi zagrożeniami ze perspektywy Miej Zjednoczonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i opieki nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych utworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co stworzy z ADR największą firmę walutową na świecie. Końcem tego posunięcia jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w potrzebie prowadzenia całego handlu w tym kraju tylko w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką umowę ze powodu na będące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja ważnej ilości światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ materiałów na finansowanie swojego podwójnego deficytu. W ruchu tylko paru miesięcy USD podzieje na cenie 20 proc. w układzie do ADR i 30 proc. w układzie do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus