Poradnik jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Poradnik jak odróżnić zaskrońca od żmii?

14 lipca, 2020 0 przez Doradca Inwestycyjny

Lato obecne moment, w którym chętnie spędzamy kolej na nowym powietrzu i wypłacamy się na wyprawy do lasów, parków, czy i nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy wybujałe rośliny. Niekiedy, zwłaszcza jeśli pozostajemy w bardzo zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W okresie spotkania tego gada wiele osób ma lęk myśląc, że tylko widzi żmiję, ale najczęściej jest przed sobą zaskrońca. Te dwa węże da się dość szybko rozróżnić. Wystarczy tylko doświadczyć i zapamiętać ich indywidualne cechy, jakie są zazwyczaj widoczne już na wczesny rzut oka.

Jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Aby poznać te dwa gatunki węży, należy mieć wiedzę działającą ich istotnych cech, takich jak np. sylwetka i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że część węży idzie na wygląd gościa oraz nierzadko nie daje czasu na zakończenie oględzin. Zdarzają się jednak osobniki, które wylegują się w czystych piaszczystych, bądź kamienistych środowiskach i dość nie zamierzają uciekać. To popularny widok spotykany np. w otoczeniu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W okresie spotkania węża ważną pracą, o której powinniśmy myśleć jest główny zygzak, panujący na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, potrafimy być szczęśliwi. Że jesteśmy bowiem do podejmowania z kolejnym sposobem węża. Jeśli gad jest senny możemy też zwrócić opinię na jego głowę. U żmii stanowi ona bardzo oddzielona od reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, iż w Polsce występuje gatunek węża, który znacznie szybko pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na jakiego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają oczywiście jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie jest przecież jadowity, dlatego więcej nie należy się go bać. W stresie żmija bywa mylona zarówno z zaskrońcem. Takie pomyłki dają się jednak wiele rzadziej, niż w sukcesu gniewosza plamistego. Zaskroniec bardzo różni się bowiem od żmii. Jego ciało jest jednolity, najczęściej szary, bądź ciemny kolor, oraz na jego głowie wybierają się dwie charakterystyczne żółte plamki. Dzięki nim, bardzo szybko rozpoznać zaskrońca, jaki nie jest jadowity, oraz na wygląd człowieka ucieka, bądź udaje martwego.

zobacz również Portal Wołów

Cechy charakterystyczne zaskrońca

Zaskroniec zwyczajny może wchodzić do 100 centymetrów długości i przeważnie jest koloru ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej poznać go po kolorze mięsa i minusie charakterystycznego zygzaka. Najbardziej indywidualną cechą zaskrońca są także dwie żółte plamy, znajdujące się na jego głowie. Wąż obecny w sprawy zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co jest sugerować, iż jest matowy i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej jest kolor kremowy także stanowi bielszy, niż reszta ciała. Zaskrońce są też wiele cieńsze niż żmije. Grubość ich tworzywa jest delikatniejsza.

Cechy charakterystyczne żmii

Najbardziej indywidualną cechą żmii jest organizujący na jej ciele zygzak oraz głowa, która bardzo wyróżnia się od reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź młode, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To potężne węże, jakie są z normy znacznie niższe od innych typów, takich jak np. dość wysokie zaskrońce. Warto wiedzieć, iż w Polsce rzadko, ale jednak istnieje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są niemal w pełni czarne, dlatego też zygzak na ich ciele może nie być pewny.

Kiedy się zachować gdy spotkamy żmiję na domowej możliwości?

Patrząc w domowym otoczeniu żmiję, nie warto panikować. Zwierze może to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede całym nie wykonujmy szybkich sportów również nie uciekajmy, tak aby gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby doprowadzić np. do ukąszenia. Żmija jest płochliwa i że ucieknie na nasz widok, chociaż w sprawy, jeśli nie jest piękny ucieczki może nastąpić. Widząc zwierze należy to powoli odejść. Jeśli natomiast nieszczęśliwie trafiło do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w stronie kostki, kończynę należy to unieruchomić, a wtedy starać się unieść w głowę. Gdyby jest taka opcję można ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak przekonując się, że kobieta ukąszona jest w pewnym miejscu. Właściwie jest również dać na ukąszenie zimny okład, który nieco złagodzi opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak jak smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak najszybciej wezwać karetkę. To odpowiednie ze względu na potrzebę podania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.

zobacz również Jak odróżnić zaskrońca od żmii?